Boxy
Blog
Kapcsolat
Áraink

Letölthető webáruház elállási nyilatkozat minta

Placeholder image
Oszd meg
Placeholder imageBoxy
2022. 08. 02.
E-kereskedelem
Tartalomjegyzék
Mi az az elállási jog?

Mi az az elállási nyilatkozat minta? Mit kell róla tudni, miért fontos ez? Hogyan lehet erről mintát letölteni? Mire kell ügyelni?

Mi az az elállási jog?

Az elállási jog az e-kereskedelemben a vevőt megillető lehetőség, amit az online vásárlás folyamán az eladónak biztosítania kell. A vásárló a vásárlást követő 14 napon belül indoklás nélkül felmondhatja a vásárlási szerződést. Az indoklás nélkül kitétel több körülményre is vonatkozik: nem számít, hogy a vásárló átvette-e vagy a kiszállítás közben változtatja meg véleményét, nem számít, hogy milyen okból dönt így és az sem, hogy kibontotta-e, kipróbálta-e a terméket.

Hogyan lehet élni az elállási joggal?

A vásárló feladata, hogy 14 napon belül írásban nyilatkozzon elállási szándékáról és azt eljuttassa az eladóhoz. Az eladónak 14 napja van arra, hogy a termék árát és annak vevőhöz való kiszállításának költségét visszatérítse. A vásárlótól a kereskedőhöz történő visszaküldés költségét az eladó átvállalhatja, de az jog szerint a vásárlót terheli.

Elállási jog: a legfontosabb határidők összefoglalása

Vegyük át még egyszer a határidőket!

Elállási nyilatkozat

A vásárlás pillanatától van a fogyasztónak 14 napja arra, hogy írásban jelezze elállási szándékát a termék megvásárlásától és azt a kereskedőnek elküldje. Tehát a 14 nap nem a kézhezvételtől számítódik, hanem a vásárlástól.

Ugyanígy az eladó feladni köteles az elállási nyilatkozatot ezen időszakon belül, azaz a postára adás határideje a 14. nap, nem a kereskedőhöz kell a 14. napon megérkeznie a nyilatkozatnak.

Az első 14 napos határidő után újabb 14 napos határidők indulnak el.

Áru visszaküldése, termék árának visszafizetése

A vásárlónak haladéktalanul, de legkésőbb 14 napon belül vissza kell küldenie az árut az eladónak, mindeközben az eladónak haladéktalanul, de legkésőbb 14 napon belül vissza kell fizetnie a termék árát és kiszállításának költségét a vásárlónak.

Mind a két félnek van még egy-egy joga amivel élhet: A vásárló nem köteles átvenni a megrendelt csomagot, de ha annak fizetése már megtörtént, csak az elállási nyilatkozattal tudja visszaigényelni pénzét. A kereskedő meggyőződhet arról, hogy a terméket a vásárló megfelelő módon visszaküldte.

Miért fontos az elállási joggal tisztában lenni?

Az elállási jogról a 5/2014. (II. 26.) Kormány Rendelet a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részletes szabályairól rendelkezik. Ebben több nagyon fontos megállapítás is van, aminek elmulasztása súlyos következményekkel járhat, míg pontos betartása akár a webáruház üzemeltetőjét is védheti.

Mit jelent a tájékoztatási kötelezettség?

Az e-kereskedőnek az elállási jog kapcsán tájékoztatási kötelezettsége van, ami azt jelenti, hogy az elállás menetét közérthetően meg kell jelenítenie honlapján. A legszerencsésebb, ha a folyamat menetének leírásán felül elállási nyilatkozat minta is rendelkezésre áll. Abban az esetben, ha az e-kereskedő elmulasztja tájékoztatási kötelezettségét, a fogyasztót megillető 14 napos elállási határidő automatikusan meghosszabbodik 12 hónappal, vagy ahhoz az időponthoz képest 14 nappal, amikorra pótolja a tájékoztatást a kereskedő.

A kereskedő bizonyos esetekben értékcsökkenést vonhat le a vevőnek visszatérítendő díjból, de ezt csak abban az esetben teheti meg, ha annak részleteiről tájékoztatta és a feltételeket az ÁSZF-jében egyértelműen megjelenítette.

Mikor nem élhetünk az elállási joggal?

Az indokolás nélküli elállás joga nem jelenti azt, hogy minden esetben élhetünk ezzel a jogunkkal.

Mikor élhetünk az elállási joggal?

A terméket kibontani, jellegének megfelelően használni, működését kipróbálni szabad, de elállási jogunkkal csak abban az esetben élhetünk, ha a termék épp és teljes, egyetlen része sem sérült vagy veszett el.

Mi történik, ha sérült a termék?

Sérült termék esetében a kereskedő értékcsökkenést állapíthat meg az áru árának visszautalásakor az ÁSZF-jében rögzítettek alapján.

Mikor nem lehet értékcsökkenést felszámolni?

Nem lehet értékcsökkenést felszámolni a termék kibontásáért és nem lehet az elállási jogot a számla hiánya miatt megtagadni.

Milyen speciális esetek vannak, amikor nem lehet az elállási joggal élni?

Van néhány speciális eset, amikor nem élhetünk 14 napos elállási jogunkkal, ilyen például:

  • digitális tartalom letöltését követően.
  • zene,film vagy számítógépes program esetében a zárt csomagolás felbontását követően
  • felbontás vagy használat után higiéniai okból felhasználhatatlan termék esetén (pl.: szappan, alsónemű, fogkefe, borotva stb.).
  • minőségüket rövid időn belül elveszítő termékek esetén (pl.: friss zöldség).
  • ha a termék egyedi és személyre szabott (pl.: névre címkézett reprezentációs termékek).
  • közlekedési jegy vásárlása esetén (pl.: repülőjegy).
  • belépőjegyek vásárlása esetén (pl.: színház vagy koncert belépőjegy).
  • hírlap, folyóirat, napilap egyedi példány vásárlása során.
  • online szerencsejáték során.
  • nyilvános árverésen való részvétel esetén.
  • további néhány egyedi megállapodáson alapuló ügylet során.

Milyen esetben van szükség elállási nyilatkozatra?

Az elállási nyilatkozat kitöltésére a vásárló részéről minden esetben szükség van, ha szeretne elállási jogával élni. A nyilatkozat kitöltését követően a nyilatkozatot a vásárlónak kell a kereskedő részére írásban eljuttatnia.

Elállási nyilatkozat minta: mit kell tartalmaznia?

Amennyiben webáruház üzemeltetők vagyunk, könnyítsük meg vásárlóink és saját ügymenetünket azzal, hogy oldalunkon elállási nyilatkozat mintát teszünk közzé. Amennyiben nincs ilyen, akkor az egyedileg készített elállási nyilatkozatokat is el kell fogadni, ha tartalmazzák a következő adatokat:

  • azt a tényt, hogy a dokumentum egy elállási nyilatkozat
  • az eladó kereskedő nevét
  • az eladó kereskedő címét
  • a szerződéskötés, vásárlás időpontját
  • a fogyasztó nevét
  • a fogyasztó címét
  • az elállás tényét rögzítő nyilatkozatot
  • a fogyasztó aláírását
  • az elállás dátumát

A fentiek közül két pont bonyolultabban hangzik, mint a valós követelmény. Az első pont annyit tesz, hogy a nyilatkozat tetejére írjuk rá, hogy „elállás nyilatkozat”. Az elállás tényét rögzítő nyilatkozat pedig így hangzik: alulírott XY kijelentem, hogy gyakorlom elállási jogomat az alábbi W termék adásvételére irányuló szerződés tekintetében.

Mire kell figyelni, miután kitöltöttük az elállási nyilatkozat mintát?

  • Ellenőrizzük, hogy minden fontos adat szerepel a nyilatkozatban, majd a 14. nap lejárta előtt adjuk postára.
  • Ha van rá mód a nyilatkozatot elektronikus úton is küldjük el a kereskedő részére.
  • Az, hogy elállásunkat nem kell indokolni nem jelenti azt, hogy nem indokolhatjuk meg azt. Ez különösen igaz akkor, ha nyitottak vagyunk arra, hogy problémánkat a kereskedő a pénzvisszafizetésen kívül mással orvosolja, például eltérő méretet vagy más színt szeretnénk.

Hogyan küldjük vissza a csomagot?

A fogyasztónak elvárható gondossággal kell eljárnia a termék visszaküldése folyamán:

  • Úgy kell becsomagolnia, hogy az ne sérülhessen vagy veszíthessen értékéből,
  • Mindenképpen érdemes a kereskedőnél érdeklődni, hogy vállalja-e a csomag visszaszállítását vagy van-e a vásárló részéről teljesíthető elvárása a csomag visszaküldésével kapcsolatban,
  • A terméket az elállást követően haladéktalanul, de mindenképpen 14 napon belül kell visszaküldeni.

Miért fontos, hogy olyan webáruházat válasszunk rendeléskor, amelyik raktárral is rendelkezik?

Egy webáruház esetében a raktár megléte feltételez olyan standardizált logisztikai folyamatokat, amik a visszáru kezelést is megkönnyítik függetlenül attól, hogy saját raktárral vagy kiszervezett webshop logisztikával dolgozik a vállalkozó.

A fulfillment cégek a webshopok minden logisztikai szükségletét átveszik, így a visszáru kezelést is. A raktárban megtörténhet a visszaküldött áru átvizsgálása, az igény elbírálása így a visszafizetés vagy a kívánt csere gyorsabban és zökkenőmentesebben tud lezajlani.

Maradj naprakész!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új szolgáltatásainkról, híreinkről és praktikus logisztikai tippekről!

Az oldal reCAPTCHA védelemmel van ellátva, és vonatkozik rá a Google Adatvédelmi szabályzata és Általános Szerződési Feltételei.

Olvass tovább!

Rengeteg hír és érdekesség vár még rád, melyeket szakértőink állítottak össze neked!

Placeholder image
Placeholder imageBoxy
2025. 03. 31.

Mennyibe kerül egy webshop?

Egy saját webáruház vonzó bevételi forrást jelenthet, amely a kezdetekben akár mellékállásban is végezhető. Azonban, mint minden vállalkozás, egy webshop indítása és üzemeltetése is költségekkel jár.

Placeholder image
Placeholder imageBoxy
2025. 03. 24.

Esettanulmány: Időtlen minőség a férfi kozmetikumok között

Az 1902 KRDY márka 2022-ben indult útjára. Alapítója, Koródy Gergő mesterborbély, aki szakmai pályafutásának köszönhetően több, mint 10 év tapasztalatát zárta kozmetikumokba.

Placeholder image
Placeholder imageBoxy
2025. 03. 17.

Hogyan alakítja át a logisztikát az importkereskedelem?

Megjelent a PwC legfrissebb Digitális Kereskedelmi Körképe a DKSZ (Digitális Kereskedelmi Szövetség) közreműködésével. A magyar e-kereskedelmi piac 2024-ben jelentős átalakuláson ment keresztül, melynek fő mozgatórugója az importkereskedelem előretörése.

Placeholder image
Placeholder imageEverigo
2025. 03. 10.

Terjeszkedés a Távol-Kelet fenyegetése nélkül

Az olyan keleti óriások, mint a Temu, az Aliexpress vagy a Shein, a globális e-kereskedelmi piacokat alacsony áraikkal és széles kínálatukkal rohanták le, különösen Nyugat-Európában és az USA-ban.

Placeholder image
Placeholder imageBoxy
2025. 03. 03.

Boxy sajtómegjelenések

A Boxy fulfillment szolgáltató sajtómegjelenései.

Raktári robot
Placeholder imageBoxy
2025. 02. 24.

Hasznos tudnivalók a webáruház logisztika kapcsán

Előfordulhat, hogy számunkra is vonzó alternatíva az, hogy céget alapítsunk és elindítsuk a saját webshopunkat. Ha azonban így teszünk, akkor van egy olyan terület, amire kiemelt figyelmet kell fordítanunk, ez a webáruház logisztika.

Laptop bevásárlókocsival
Placeholder imageBoxy
2025. 02. 17.

Hogyan készítsünk webshopot úgy, mint a profik?

Ha az a célunk, hogy fizikai termékek értékesítésével foglalkozzunk, akkor elengedhetetlen, hogy legyen egy oldalunk, ahol megvásárolhatók az árucikkek. Éppen ezért felmerülhet az az égető kérdés, hogy hogyan készítsünk webshopot?

Fáradt irodai dolgozó
Placeholder imageBoxy
2025. 02. 09.

Hibák, amiket elkövethetünk a webshop üzemeltetés során

Ha fizikai termékek értékesítésével foglalkozunk, akkor fontos, hogy legyen egy jól felépített webáruházunk, ami lehetőséget ad az online vásárlásra. A webshop üzemeltetés azonban nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre gondolnánk.

Boxy raktárépület
Placeholder imageEverigo
2025. 02. 04.

Miért érdemes fulfillment szolgáltatóval külföldi piacra lépni?

Az e-kereskedelem folyamatosan fejlődik, és egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy a nemzetközi piacokon való terjeszkedés új bevételi forrásokat és növekedési lehetőségeket kínál.