Boxy
Blog
Áraink

Tovább szigorítja a csomagolás szabályait az Unió

Oszd meg
Boxy
2024. 06. 10.
Fulfillment és logisztika
Tartalomjegyzék
Miért kell változtatni a csomagolási szabályokon?

Újrafeldolgozható és újrafelhasználható csomagolás, jobb hulladékbegyűjtés és egyes műanyagok betiltása – ezek a legfőbb pontok.

Az Európai Parlament idén új szabályokról állapodott meg 2024 tavaszán a csomagolás csökkentésével, újrafelhasználásával és újrahasznosításával kapcsolatban. Mit jelent ez a gyakorlatban a vállalkozásodban? Nézzük a legfontosabb információkat!

Miért kell változtatni a csomagolási szabályokon?

Évente több mint 2 milliárd tonna hulladék keletkezik az Európai Unióban. Éppen emiatt tartja napirenden az EU a környezetvédelemmel kapcsolatos témákat. Ennek része az is, hogy változtatnak a csomagolással kapcsolatos szabályokon.

A cél a hulladék és a felhasznált csomagolóanyag csökkentése, és az, hogy minél jobban megfeleljen a fenntarthatóság elveinek a csomagolás. Ezen kívül a belső piaci szabályok harmonizálása és a körforgásos gazdaság fellendítése.

Az új, csomagolással kapcsolatos rendelet legfontosabb pontjai

Minden csomagolásnak (kivéve a könnyű fa, parafa, textil, gumi, kerámia, porcelán és viasz csomagolóanyagokat) újrafeldolgozhatónak kell majd lennie, és szigorú kritériumoknak kell megfelelnie.

Azt is meghatározzák a jövőben, hogy a műanyag csomagolásnak legalább mennyi újrafeldolgozott anyagot kell tartalmaznia, illetve a csomagolási hulladék mekkora részét kötelező újra feldolgozni.

Nem mindegy az sem, mekkora a gyűjtő-, szállítási és e-kereskedelmi csomagolás esetén az üres tér: ennek aránya legfeljebb 50 százalék lehet majd a csomagoláskor.

Így szorítanák vissza a műanyagokat a csomagolásnál

Egyenesen tilos lesz bizonyos egyszer használatos műanyagokat használni 2030. január 1-jétől. Ez például a feldolgozatlan friss gyümölcsök és zöldségek csomagolására, a kávézókban és éttermekben felszolgált és elfogyasztott élelmiszerek és italok egyszer használatos műanyag csomagolására vonatkozik. De az egyesével csomagolt fűszerekhez, édesítőkhöz vagy szállodai tisztálkodószerekhez sem alkalmazható majd egyszer használatos műanyag. 

Az EU tagállamoknak elsősorban a műanyag csomagolási hulladék mennyiségét kell mérsékelniük. De emellett az összes többi szemét mennyiségét is redukálni kell: 2030-ig 5 százalékkal, 2035-ig 10 százalékkal, 2040-ig pedig 15 százalékkal.

Fontos, hogy 2029-re az egyszer használatos (legfeljebb háromliteres) műanyag és fém italtárolóknak már a 90 %-át kell szelektíven gyűjteni, például betétdíjas rendszerrel.

A fogyasztókat is fenntarthatóbb szokásokra ösztönzik

Lényeges pont, hogy az elvitelre készült ételeknél, italoknál lehetővé kell tenni a vásárlónak, hogy a saját ételhordóikat és tárolóikat használhassák. 

2030-ig az elviteles termékek 10 százalékát valamilyen újrafelhasználható csomagolási típussal kell adni.

Az alkoholos és alkoholmentes italok (kivéve tej, bor, röviditalok stb.) csomagolására, valamint a szállítási, fogyasztói és gyűjtőcsomagolására is kitér a javaslat: egy részüknek újrafelhasználhatónak kell lennie.

Már most is többféle alternatíva létezik a fenntarthatóbb csomagolásra

A környezetbarát vagy kevésbé káros megoldások nem újak, gondoljunk csak például a lebomló csomagolóanyagok megjelenésére. Ezek közül a bevonat nélküli papír vagy például egyes sajtokhoz használt fa csomagolás az igazán lebomló, a műanyagok közül még a biológiailag lebomló is problémás.

Egy korábbi blogbejegyzésünkben már írtunk arról, hogy a lebomló csomagolások közül mi az, amit számodra is javaslunk, és mi az, amit kevésbé, valamint arról, hogy például milyen töltőanyagot érdemes használni a csomagokban a hungarocell golyók helyett. Kattints át az ötletekhez!

A cikkünkben említett európai uniós rendelet egyelőre nem lépett hatályba, mivel ehhez a Tanácsnak hivatalosan jóvá kell hagynia a javaslatot. Ám életbe lépése után még tovább formálhatja azt, ahogyan a csomagolásról gondolkodunk.

Maradj naprakész!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj új szolgáltatásainkról, híreinkről és praktikus logisztikai tippekről!

Az oldal reCAPTCHA védelemmel van ellátva, és vonatkozik rá a Google Adatvédelmi szabályzata és Általános Szerződési Feltételei.

Olvass tovább!

Rengeteg hír és érdekesség vár még rád, melyeket szakértőink állítottak össze neked!

Boxy
2024. 09. 16.

A visszáru sem a te gondod, ha kiszervezed webshopod logisztikáját!

Milyen előnyökkel jár, ha fulfillment szolgáltatóra bízod a logisztikai feladatokat? Hogyan csökkenthető a visszáru aránya? Nézd meg, hogyan történik ez a Boxynál!

Boxy
2024. 09. 09.

Mi a social commerce, azaz közösségi kereskedelem és hogyan működik?

Mi a kapcsolat a social commerce és az e-commerce között? Hogyan működik a social commerce? Milyen módszerekkel dolgozhatunk? Mik a legfontosabb platformok? Mutatjuk.

Boxy
2024. 08. 26.

Amit soha ne ossz meg a ChatGPT-vel és a többi AI eszközzel

E-kereskedőként is hatékony segítséged lehet a mesterséges intelligencia, ám nem használhatod bármire.

Boxy
2024. 08. 21.

Vajon melyik a megfelelő webshop platform a webáruházad számára?

Magyarországi e-kereskedőként nem mindegy, milyen webáruház motort vagy e-kereskedelmi rendszert használsz a webshopod üzemeltetéséhez. Segítünk a döntésben!

Boxy
2024. 08. 12.

Lead-time: mit jelent, miért fontos a logisztikában?

Lead time jelentése: mit mér a lead time? Hol használják a lead time fogalmát? Mi a különbség a lead time és a cycle time között?

Boxy
2024. 07. 29.

Értéklánc: jelentése, szerepe egy vállalkozásban

Az értéklánc egy olyan menedzsment eszköz, ami egy vállalkozás hozzáadott értékének forrását tárja fel. Az értéklánc elméleti és gyakorlati hátterét mutatjuk be.

Boxy
2024. 07. 24.

Mi kell a sikeres back to school kampányhoz? És miért kezdj hozzá azonnal?

Minél hamarabb tervezed meg és indítod el, annál hamarabb ellensúlyozod a nyári uborkaszezont. És még a versenytársaidat is megelőzöd.

Boxy
2024. 07. 22.

Ne veszíts vásárlókat, kezeld hatékonyan az átmeneti készlethiányt!

Ha a készlethiányt megfelelően kommunikálod, szűrőket állítasz be a webshopban, jól használod a termék oldalát, megtarthatod a vevőidet.

Boxy
2024. 07. 15.

Így válassz könyvelőt, ha e-kereskedelemmel akarsz foglalkozni!

E-kereskedőként számos buktatója lehet a könyvelővel való kapcsolatnak. Ezek elkerülhetők, ha figyelsz az alábbiakra a könyvelőiroda kiválasztásánál.